Gości, którzy przyjdą do Chłopskiego Jadła czeka nie tylko uczta dla ciała, ale też uczta dla ducha. W naszych restauracjach można usłyszeć oryginalną muzykę ludową, nagraną specjalnie dla nas. Ludowe utwory wykonuje zespół „Tęcza” z podwarszawskiej Nowej Woli, a akompaniuje mu kapela złożona z profesjonalnych muzyków. Efektem nagrań jest pięć ścieżek dźwiękowych oraz płyta z muzyką ludową z różnych regionów Polski.

W restauracjach Chłopskie Jadło można usłyszeć utwory z wywodzące się z Małopolski i Śląska, Podkarpacia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia a także pogranicza polsko-litewskiego. Część z tych utworów to klasyka polskiego folkloru muzycznego – „Szła dzieweczka do laseczka”, „Czerwone jabłuszko” czy „Hej bystra woda”. Na ścieżkach dźwiękowych znalazło się także wiele innych pieśni i tańców ludowych takich jak kujawiaki, oberki, krakowiaki czy polki. Dobór melodii i piosenek to wynik kilkumiesięcznej pracy i przeszukiwania archiwów etnograficznych oraz nagrań terenowych.

Wykonawcami utworów są pasjonaci śpiewu – wokaliści z Zespołu Śpiewaczego „Tęcza” z Nowej Woli, działającego od 30 lat. Kierownikiem artystycznym projektu jest Grzegorz Toporowski, utytułowany akordeonista, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przygotowaniem wokalnym zajął się etnomuzykolog, dr Tomasz Nowak. Muzycy akompaniujący śpiewakom to laureaci polskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Zobacz, jak powstawała muzyka do naszych restauracji: Muzyka w Chłopskim Jadle